Зменшення тривалості уроків у початкових класах: як оплачувати працю педагога?

Згідно з законом, тривалість уроків у 1-4 класах становить 35-40 хвилин, а у 5-11 класах – 45 хвилин. Чи повинен учитель початкової школи компенсувати різницю в часі та чи вплине це на розмір його заробітної плати?

ЩО ГОВОРИТЬ ЗАКОН?

У Законі про загальну середню освіту (ст. 16) йде мова про те, що тривалість уроків у закладах освіти становить: в 1 класах – 35 хвилин, в 2-4 класах – 40 хвилин, в 5-11 класах – 45 хвилин. Заклад освіти може обрати інші, крім уроку, форми організації освітнього процесу. Різниця в часі навчальних годин1-4 класів обов’язково обліковується і компенсується проведенням додаткових, індивідуальних занять та консультацій з учнями.

А ЯК НА ПРАКТИЦІ?

Коментар Профспілки. Як пояснює начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Антоніна Клименко, Закон про освіту набув чинності 28.09.2017 р., тобто посеред 2017/2018 навчального року, коли навчальне навантаження між вчителями вже розподілили. Цього вимагають положення Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти (Інструкція № 102, зокрема пункти 4 та 64).

Тарифікаційний список, форма якого міститься у додатку 1 до Інструкції, також затверджується станом на 1 вересня навчального року та подається не пізніше 5 вересня відповідному органу управління.

Згідно з Типовими правилами внутрішнього трудового розпорядку, керівник закладу освіти зобов’язаний довести до відома педагогічних працівників у кінці навчального року (до надання відпустки) педагогічне навантаження в наступному навчальному році.

У чому різниця між ТРИВАЛІСТЮ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ (УРОКУ) та ТРИВАЛІСТЮ РОБОЧОГО ЧАСУ вчителя?

У пункті 64 Інструкції № 102 вказано, що ставки заробітної плати педагогічних працівників встановлюють виходячи із затрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хв). 45 хвилин – тривалість уроку – це навчальний час. Він використовується виключно для планування та обліку навчально-виховного процесу.

Короткі перерви, передбачені між уроками, заняттями, лекціями, – є робочим часом педагогічного працівника. Тривалість перерв встановлюється відповідно до Положення про навчальний заклад. Скорочення тривалості уроку не є підставою ані для зменшення норми часу, передбаченого на вивчення предмета, ані для зменшення норми часу для оплати.

Антоніна КЛИМЕНКО, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України:

Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета, і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року. Збільшення кількості уроків у зв’язку зі зменшенням їх тривалості не означає збільшення навчального навантаження, встановленого при тарифікації.

Отже, можемо зробити висновок, що зміна структури навчального процесу, зокрема зменшення тривалості уроків для учнів початкових класів та проведення впродовж вивільненого часу в межах астрономічної години (60 хв.) додаткових, індивідуальних занять та консультацій з учнями чи збільшення тривалості перерв у цьому зв’язку НЕ ВПЛИВАЄ НА РОЗМІР ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ВЧИТЕЛЯ, встановлений під час тарифікації.

Джерела: Профспілка працівників освіти і науки України, Зарплата і кадрова справа

Читайте також: ВЧИТЕЛЬ НА ЗАМІНУ: ЯК МАЮТЬ ОПЛАЧУВАТИ «НЕ СВОЇ» УРОКИ?

 

Поделиться

Читайте на ETCETERA

Залишити коментар

Увійти через соціальний аккаунт

Самое важное — в одном письме. Новости, реформы, аналитика — коротко и по сути.

Подпишись, чтобы быть в курсе.

Узнавай всё самое интересное первым — следи за нашими новостями в соцсетях

Спасибо, я уже с вами