Що таке лікарська таємниця і в яких випадках медик може її розкрити?

Медики, які займаються лікуванням соціально небезпечних хвороб, наприклад таких, як туберкульоз, ВІЛ / СНІД або гепатит, відзначають, що страшним сном для пацієнтів є розкриття секрету їх недуги. Незважаючи на «лікарську таємницю», приховати факт лікування або звернення за допомогою буває складно, особливо в сільській місцевості, і в тому числі з вини самих медиків. Давайте розберемося, що ж таке «лікарська таємниця» і що буде з лікарем, який розкрив її.

ПОНЯТТЯ «ЛІКАРСЬКОЇ ТАЄМНИЦІ» означає, що медичні працівники та інші особи, яким у зв’язку з виконанням професійних чи службових обов’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та його результати, інтимну і сімейну сторони життя пацієнта, не мають права розголошувати ці відомості.

ПРАВО НА ТАЄМНИЦЮ. Відповідно до закону, медична інформація, тобто свідчення про стан здоров’я людини, історія її хвороби, мета запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі і про наявність ризику для життя і здоров’я, є конфіденційною інформацією, тобто інформацією з обмеженим доступом. Тому будь-яка людина має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані в результаті її медичного обстеження.

КОМУ МОЖНА? Медичну документацію людини може отримати тільки безпосередньо сама особа, якої це стосується (ч.1 ст.285 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV), її представники на підставі довіреності або договору про надання правової допомоги (за умови, що копії зазначених документів будуть долучені до запиту), а також батьки (усиновлювачі, опікун, піклувальник) як законні представники дитини (ч.2 ст.285 ЦКУ).

БЕЗ ЗГОДИ. Отримання медичної інформації про пацієнта третіми особами можливе лише за судовим рішенням. Це означає, що таким особам потрібно буде довести через суд, що розголошення лікарської таємниці необхідно, наприклад, для розкриття злочину. Крім суду, запросити медичну документацію можуть слідчий і прокурор.

У законодавстві також обумовлена можливість надання певної медичної інформації без згоди пацієнта, якщо він страждає важким психічним розладом і надання медичної допомоги йому неможливе без розкриття лікарської таємниці. Аналогічна поправка передбачена ч.5 ст.13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини» від 12.12.1991 р. У документі сказано, що розкриття ВІЛ-статусу можливо, якщо людина, яка живе з ВІЛ, померла, втратила свідомість або існує ймовірність того, що вона не прийде до тями і не відновить здатність надати усвідомлену згоду на розкриття свого статусу.

ПОКАРАННЯ. Згідно зі статтею 145 Кримінального кодексу України, умисне розголошення лікарської таємниці медиком карається:

штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 850 гривень);

громадськими роботами на строк до 240 годин;

позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років;

виправними роботами на строк до 2 років.

Для того щоб лікаря притягли до відповідальності за розголошення таємниці про стан здоров’я пацієнта, потрібно звернутися із заявою до правоохоронних органів.

Читайте також: ЯК ОФОРМИТИ ЗАПОВІТ, ЯКЩО НЕМАЄ МОЖЛИВОСТІ ВІДВІДАТИ НОТАРІУСА

 

Поделиться

Читайте на ETCETERA

Залишити коментар

Увійти через соціальний аккаунт

Самое важное — в одном письме. Новости, реформы, аналитика — коротко и по сути.

Подпишись, чтобы быть в курсе.

Узнавай всё самое интересное первым — следи за нашими новостями в соцсетях

Спасибо, я уже с вами