Розплата за лайк: чи можуть звільнити за використання соцмереж в робочий час?

EtCetera з’ясовував, чи має право роботодавець контролювати, чим займається співробітник в робочий час і звільнити його за використання соцмереж.

ПРЕЦЕДЕНТ. У 2007 році Європейський суд з прав людини вже висловився з цього приводу. Тоді заявниця справи «Копленд проти Сполученого Королівства» оскаржувала своє звільнення, причиною якого стало відвідування соцмереж в робочий час.

Суд тоді вирішив, що дії роботодавця є втручанням в особисте життя заявниці, адже вона не була попереджена про те, що її дзвінки та особисте листування можуть контролюватися.

Інший подібний випадок привів до протилежного рішення Європейського суду з прав людини, так як в трудовому контракті було прописано умову, що будь-яке використання комп’ютера, факсу або телефону в особистих цілях заборонено. Співробітник порушив умову і був звільнений. Суд його позов не задовольнив і визнав правоту роботодавця.

А ЯК В УКРАЇНІ? У нашій країні аналогічна ситуація: якщо в контракті між роботодавцем і працівником не прописані правила користування соцмережами, то перевіряти підлеглого його керівник не має права.

Цивільний кодекс гарантує нам наступне:

ст. 301 – право на особисте життя;

ст. 303 – право на особисті документи;

ст. 306 – право на таємницю кореспонденції.

Однак контролювати це необхідно в рамках письмової домовленості між роботодавцем і працівником.

Крім того, роботодавець не може знімати робочий процес на відеокамеру або виробляти аудіозаписи без згоди співробітника.

Анна ВОЄВОДІНА, керівник юридичного департаменту Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна:

Стаття 307 Цивільного кодексу гарантує захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомки. Фізична особа може бути знята на фо-то-, кіно-, теле- та відеоплівку лише за її згодою. Відповідно, зйомку можна здійснювати, якщо таку згоду отримано шляхом підписання угоди, ознайомлення з наказом роботодавця. Також необхідно, щоб в приміщенні, де здійснюється така зйомка, було встановлено попередження про це – текстове або графічне. Це також повинно бути прописано і в наказі роботодавця.

РОБОТА Є РОБОТА. Права свої треба знати, а й про обов’язки теж не варто забувати. Зокрема, згідно з ст.139 КЗпП, працівники зобов’язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Читайте також: ЗАГРОЗИ І ФАКТИ: ЯК НАПИСАТИ СКАРГУ, ЩОБ ДОСЯГТИ РЕЗУЛЬТАТУ

Поделиться

Залишити коментар

Увійти через соціальний аккаунт

Читайте на ETCETERA

Самое важное — в одном письме. Новости, реформы, аналитика — коротко и по сути.

Подпишись, чтобы быть в курсе.

Узнавай всё самое интересное первым — следи за нашими новостями в соцсетях

Спасибо, я уже с вами