Розлучення полюбовно: як отримувати аліменти, не подаючи в суд

Щоб змусити колишнього чоловіка брати участь в утриманні неповнолітньої дитини, нерідко доводиться звертатися до суду. Це не найприємніше заняття. Однак судових позовів можна уникнути. EtCetera дізнавався, як це зробити.

ГОВОРИТЬ ЗАКОН. Згідно з чинним законодавством (ст. 180 Сімейного кодексу України), обов’язок утримувати дитину до її повноліття закріплений як за матір’ю дитини, так і за батьком. Якщо батьки розлучені, то з одного з батьків, який проживає окремо від дитини, стягуються аліменти. При цьому сума коштів або встановлюється за домовленістю між батьками дитини, або визначається судом залежно від рівня доходів того з батьків, який буде платити аліменти.

Але добиватися аліментів у суді – це крайній захід. До нього варто вдаватися тільки в тому випадку, якщо батьки не можуть досягти домовленості.

ЯК УКЛАСТИ ДОГОВІР? Щоб розподілити витрати на дитину полюбовно, необхідно зафіксувати домовленість про участь у вихованні та утриманні дитини в письмовому договорі та завірити його у нотаріуса. Тільки після цього договір набирає чинності. Для цього нотаріусу необхідно надати:

1 паспорти обох батьків;

2 ІПН обох батьків;

3 свідоцтво про народження дитини;

4 договір про утримання дитини в трьох примірниках.

Право на укладення такого договору надає стаття 189 Сімейного кодексу України. При цьому не важливо, чи перебували батьки дитини (або дітей) в офіційному шлюбі чи ні.

В ДОГОВОРІ про участь у вихованні та утриманні дитини повинні бути вказані:

– паспортні дані батьків, їх ідентифікаційні номери, місце їх проживання;

– розмір аліментів;

– терміни (наприклад, кожне 1-е число місяця) і порядок виплати аліментів (грошовий переказ, розрахунковий рахунок, готівковий розрахунок з розпискою).

ВАЖЛИВО! Умови договору не можуть порушувати права дитини, гарантовані Сімейним кодексом. Наприклад, у договорі не може говоритися про те, що дитина відмовляється від спадщини в рахунок сплати аліментів.

ЯК БОРОТИСЯ З ПОРУШНИКАМИ? Якщо один з батьків відмовляється виконувати умови договору, то стягнення суми утримання на дитину можна здійснити на підставі виконавчого напису нотаріуса. Тобто, звертатися до суду, щоб змусити порушника платити, не обов’язково. Достатньо подати до нотаріальної контори заяву про вчинення виконавчого напису нотаріуса. У заяві повинні бути вказані:

– відомості про заявника та боржника;

– місце знаходження боржника (місце проживання, місце роботи);

– реквізити договору про утримання дитини;

– сума заборгованості;

– термін, в який потрібно погасити заборгованість.

Після подання заяви нотаріус на оригіналі документа (договору), яким встановлюється заборгованість, робить виконавчий напис.

Стягнення суми на утримання дитини за виконавчим написом нотаріуса підлягає негайному виконанню і здійснюється Державною виконавчою службою.

Читайте також: НЕ МОВЧИ: ХТО ДОПОМОЖЕ В РАЗІ ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З ДИТИНОЮ?

 

Поделиться
Висловити своє враження
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Залишити коментар

Увійти через соціальний аккаунт

Самое важное — в одном письме. Новости, реформы, аналитика — коротко и по сути.

Подпишись, чтобы быть в курсе.

Узнавай всё самое интересное первым — следи за нашими новостями в соцсетях

Спасибо, я уже с вами