Неповнолітня дитина: на яких умовах вона може працювати?

В Україні діти до 18 років  можуть не тільки легально працювати, а й претендувати на всі блага, передбачені для працівників, включаючи відпустки. EtCetera з’ясовував, як підлітку реалізувати своє право на працю і не бути обдуреним роботодавцем.

ОСОБЛИВЕ СТАВЛЕННЯ. В Україні діти можуть офіційно працевлаштуватися з 16 років – самостійно, а з 14 років – з дозволу батьків (якщо робота не заважає навчанню і не може завдати шкоди здоров’ю).

Відповідно до Кодексу законів про працю (ст. 187), неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються до повнолітніх. Однак у питаннях охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці для них передбачені деякі «пільги».

Неповнолітня дитина: на яких умовах вона може працювати?ПІД КОНТРОЛЕМ МЕДИКІВ. Усі особи, яким менше 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і до досягнення 21 року проходять такі огляди щорічно.

РОБОЧИЙ ЧАС І ЗАРПЛАТА. Працівники у віці від 16 до 18 років можуть працювати не більше 36 годин на тиждень, а особи у віці від 15 до 16 років (або від 14 до 15 років) – не більше 24 годин на тиждень. Зарплата неповнолітнім працівникам виплачуєтьсяув такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

ЗАБОРОНЕНО застосування праці осіб, яким менше 18 років:

– на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці;

– на підземних роботах;

– на роботах, які передбачають підняття і переміщення вантажів (норми тягарів законодавство також регулює);

– на нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

Неповнолітня дитина: на яких умовах вона може працювати?ВІДПУСТКА І ЗВІЛЬНЕННЯ. Неповнолітні працівники мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час (ст. 75 КЗпП України). Ненадання такої відпустки заборонено.

Звільнити такого співробітника з ініціативи власника можливо лише за згодою служби у справах дітей. Також роботодавець зобов’язаний сприяти подальшому працевлаштуванню неповнолітнього:

– якщо відбулася реорганізація підприємства;

– якщо неповнолітній працівник виявився недостатньо кваліфікованим або не зміг впоратися з обов’язками через стан здоров’я;

– якщо співробітник, який раніше обіймав цю посаду, був відновлений.

Поделиться
Висловити своє враження
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Залишити коментар

Увійти через соціальний аккаунт
опитування

Найважливіше — в одному листі. Новини, реформи, аналітика — коротко і по суті.

Підпишись, щоб бути в курсі.

Дізнавайся все найцікавіше першим — слідкуй за нашими новинами у соцмережах

Дякую, я вже з вами